Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

U15G

Isabel Guirdham 16:30 4th

10k
Jamie Keddie 38:14 (7th overall) (1st V1)
Badrinath Mohandas 44:09
Jason Carsberg 45:23
Julia Jones 47:42
David Pettitt 50:15
Andrew Stolton 51:03
David Turner 52:19
Jacky Patching 53:15
James Castell 54:34
Debbie Reed 55:09
Emma Bussey 56:14
Laura Grove 1hr 00:46
Rebecca Pettitt 1hr 00:46
Anthony Michael 1hr 04:20
Lilliane Michael 1hr 08:03
Jan Groom 1hr 11:17
V Stewart 1hr 11:18
Lorraine West 1hr 49:40
Samantha Kedwards 1hr 49:41 (running with Lorraine)
Lauren Scordilis 1hr 49:41 (running with Lorraine)

5k
Christopher Lugg 26:34
Michael Hill 33:12

David Pettitt 27:51
Kathryn Martyn 31:47 (1st VW45)
Vicky Skinner 36:54 (2nd VW40)
Donna Scott 43:05
Lauren Scordillis 44:56
Becky Pettitt 46:10
Lilliane Michael 46:11
Laura Grove 46:13
Fenella Stone 47:20
Ed Neve 49:16
Mary Barnes 1hr 13:48
Sarah Cooper 1hr 19:06

Isabel Guirdham  21:20 (1st overall, 1st lady, 1st JW11-14)
David Turner 27:21 (2nd VM40)
Nikki Kindon 29:04 (2nd VW40)
Samanth Kedwards 33:14 (PB) (2nd VW45)
Graham West 33:26 (2nd VM55)
Brian King 33:36
Christine Tait 33:49 (1st VW60)
Lauren Scordilis 37:48
Sarah Cooper 37:52 (1st VW65)
Lorraine West 58:19

Nikki Kindon 28:36 (2nd VW40)
David Turner 28:47 (3rd VM40)
Darren Skinner 30:32
Kathryn Martyn 31:02 (2nd VW45)
Christine Tait 36:17 (3rd VW60)
Beryl Steward 37:17 (1st VW65)
Lorraine West 1hr 04:03

Kathryn Martyn 32:17 (2nd VW45)
Lauren Scordilis 34:19 (1st VW35)
Vicky Skinner 35:58
Lorraine West 57:31
Mary Barnes 1hr 06:38 (tailwalker)

Isabel Guirdham 21:29 (2nd overall, 1st lady, 1st JW11-14)
John Iliffe 30:39 (1st VM55)
Brian King 30:54 (3rd VM40)
Tosca Anstis 37:52 (3rd VW45)

Isabell Guirdham 20:24 (1st overall, 1st lady, 1st JW11-14)
Julia Jones 25:49 (1st VW45, 3rd lady)
Kathleen Southall 28:09 (1st VW55)
Brian King 30:18 (3rd VM40)
John Iliffe 30:28
Kathryn Martyn 31:39 (2nd VW45)
Christine Tait 33:44 (2nd VW60)

David Turner 27:44 (1st VM40)
John Iliffe 29:02 (1st VM55)
Brian King 29:31 (2nd VM40)
Darren Skinner 30:05
Kathryn Martyn 30:59
Tosca Anstis 39:11
Lorraine West 57:50
Phoebe Kedwards 57:52 (JW10)
Lauren Scordillis 57:52 (running with Phoebe and Lorraine)
Tess Kedwards 59:45
Samantha Kedwards 1hr 00:06 (running with Tess)
Jane Groom 1hr 00:07 (Tailwalker)

Isabel Guirdham 19:28 (2nd overall, 1st lady, 1st JW11-14)
Daniel Sims 21:42 (1st VM35)
Jason Remington 23:26 (1st VM45)
John Iliffe 28:03
Brian King 28:48
Beryl Stewart 33:12 (1st VW65)
Michael Hill 35:45
Claire Iszard 36:49
Lauren Scordilis 43:33

10k

Kirstine Kirby 48:12 (1st lady, 9th overall)
Christopher Lugg 51:09

5k
Jamie Tyler 20.24 (4th)
Jason Remington 28:08
Lynette Corke 28:39
Peter Wilkes 28:45

1k
Mary Barnes with small children Megan Barnes and Harry Barnes 22:19 

Darren King 1hr 42:31
Jacky Patching 1hr 52:57
Laura Grove 2hrs 17:39
Becky Pettitt 2hrs 17:39
Samantha Kedwards 2hrs 25:22 (after stopping to give CPR to collapsed runner)
Dan Sims 2hrs 34:28 (after stopping to give CPR to collapsed runner)

Jamie Keddie 28:51 (2nd VM40, 10th overall)
Lee Adams
Jason Carsberg 34:04
Stewart Gasson 34:19
Graham West 34:35
Steve Barnes 34:55
Jason Dilworth 36:05
Richard Coates 37:23
James Castell 39:37
Tori Henderson 39:42
Emma Bussey 39:51
Nikki Kindon 40:24
Debbie Reed 42:38
Michelle Hardstone 46:31
Michael Hill 50:01
Darren Skinner 52:24
Vicky Skinner 52:25
Lauren Scordilis 54:05
Lorraine West 1hr 22:13

Chris Ruane 4hrs 57:06
Catherine Harker 5hr 10:00

Jamie Keddie 18:23 (1st VM40, 3rd overall)
Dan Sims 20:02 (3rd VM35 10th overall)
Stuart Mills 20:16 (1st VM55)
Chris Ruane 22:17
Richard Coates 22:20
James Dawson 22:21
Peter West 22:47
Andy Taylor 26:00
Shirley Anne Light 26:21 (2nd VW55)
Kathleen Southall 26:44 (3rd VW55)
Ed Neve 26:47
Debbie Reed 27:19 (1st VW50)
Jason Remington 28:30
Laura Grove 33:04
Becky Pettitt 33:04
Brian King 33:40
Michael Hill 34:34
Lauren Scordilis 35:11
Sara Patience 35:25
Tosca Anstis 35:26
Susan Perason 36:29
Lisa Jackman 37:59
Claire Carponen 38:37
Frances Mills 39:55
Oliver Skinner (JM10: under 11) 41:29
Vicky Skinner (running with Oliver) 41:30
Lizzie Skinner (JM10: under 11) 41:33
Darren Skinner (running with Lizzie) 41:34
Lorraine West 61:33 (tail walker)

Option is to run all three races thus making a marathon.

Saturday 04 May 19: East Grinstead 10 mile
Kirstine Kirby 1hr 23:21 (1st VW45)
Tori Henderson 1hr 41:52
Jacky Patching 1hr 41:52

Sunday 05 May 19: Haywards Heath 10 mile (multi terrain)
Stewart Gasson 1hr 15:06
Graham West 1hr 15:18 (1st VM55)
Kirstine Kirby 1hr 22:42 (3rd VW45)
Tori Henderson 1hr 29:21
Jacky Patching 1hr 29:22

Monday 06 May 19:Burgess Hill 10k (Off road) 
Graham West 46:44
Jason Dilworth 47:49
Kirstine Kirby 51:32 (3rd VW45)
Jacky Patching 53:49
Tori Henderson 53:50

Overall (combined time)
Kirstine Kirby 3hrs 37:54 (3rd VW45)
Jacky Patching 4hrs 05:03 (5th senior lady)
Tori Henderson 4hrs 05:03 (6th VW45)

Dan Sims 3hr 01:16
Dayle Bryant 4hrs 59:31
Ed Neve 5hrs 04:07
Laura Grove 5hrs 32:15

Graham West 21:42 (3rd VM55)
Holly Zorn 27:43 (JW10 (under10)
Anna Zorn 27:44 (running with Holly)
Jan Groom 30:46
Lorraine West 49:16

Kirstine Kirby 47:11
Anna Zorn 48:29
James Castell 51:49
Debbie Reed 51:50
Becky Bradgate Pettitt 59:52
Laura Grove 59:52
Vicky Skinner 1hr 06:11

Jamie Keddie  2hrs 55:48
Badrinath Mohandas 3hr 34:41
Darren King 3hrs 46:01
Lisa Jackman 3hrs 48:15
Max Williams 4hrs 01:14
John Iliffe 5hrs 11:06