Results

Individual results are included below for recent races and a summary of overall club an club runners results for selected older events. Also see News page and photos (if you have completed a race and you are not on the list please contact me). Links for full results are below and also on the events page which has links to full results for past events.

The power of 10: type in your name to show all your races for last 2 years or look up other people in the club 

Richard Coates 21:53
Christopher Lugg 24:41
Holly Zorn 34:17 (JW10)
Anna Zorn 34:19 (Running with Holly)

10k

Jamie Keddie 37:20 (7th/394 overall)
Badrinath Mohandas 44:11
Lee Adams 44:36
Graham West 45:57
Darren King 47:14
Richard Coates 47:44
Nikki Kindon 53:21
Victoria Henderson 53:24
James Castell 53:52
Greg Richards 54:55
Christopher Lugg 55:42
Ed Neve 58:18
Victoria Holmgren White 1hr 00:30
John Iliffe 1hr 00:37
Anthony Michael 1hr 01:23
Mary Barnes 1hr 02:38
Laura Grove 1hr 02:50
Lauren Scordilis 1hr 08:55
Lilliane Michael 1hr 09:56
Sara Patience 1hr 10:07
Samantha Kedwards 1rh 10:07 (pacing Sara)

5k
Michael Hill 33:23

Sara Patience 37:30

Jammie Keddie 35:40
Dan Sims 38:51 (PB)
Graham West 43:24
Anna Zorn 44:18 (PB)
Jason Dilworth 46:33
Tara Johnson 46:49
Christopher Lugg 49:29
Samantha Kedwards 50:00 (PB)
Jacky Patching 51:20
Gregg Richards 51:45
Debbie Reed 52:13
Catherine Henry-Phelps 54:42
Joanne Thornton 56:01
Dayle Bryant 56:01
Deborah Turner 56:55 (First 10k)
Michelle Hardstone 57:28 (PB)
Peter Wilkes 1hr 01:46
Zara Breeze 1hr 01:46 (PB)
Fay Jones 1hr 01:46
Michael Hill 1hr 01:47
Lauren Scordilas 1hr 02.40 (PB)
Lilliane Michael 1hr 03:26
Sara Grace 1hr 06:27
Georgi Nott 1hr 07:56
Fatima Nixon 1hr 08:40
Jan Groom 1hr 08:40
Charlotte Munro 1hr 09:44
Lorraine West 1hr 42:29



Lauren Scordilas 31:49
Holly Zorn 32:30 (under 10)
Anna zorn 32:31

David Pettitt 26:11
Nigel Grove 26:23
Laura Grove 32:44

Michelle Hardstone 39:20

Badrinath Mohandas 41:47
Lee Adams 41:52
Graham West 43:53
Jason Remington 45:37
Stephen Barnes 46:10
Christopher Lugg 50:01
Richard Page 51:10
Samantha Kedwards 54:04
Lauren Lewis 58:37
Sarah Ballinger 60:11
Lauren Scordilas 63:59

Team result for joint Uckfield/Heathfield 10th out of 14: 
We nearly had full team of 16 (10 men 6 ladies) just missing a lady over 55.    
After 2 races we are joint 8th with Bexhill and Brighton Tri with 4 races to go

Emma Hyland 26:38
Nigel Grove 29:02
David Pettitt 29:09
Becky Pettitt 33:41
Laura Grove 33:42

Dan Sims 19:35 (3rd overall)
Anna zorn 21:35 (1st lady)
Aimee Payne 37:51

Daniel Sims 19:01 PB (5th overall, 2nd V35)
Graham West 20:35 (2nd V55)
David Pettitt 22:21
Stephen Barnes 22:23 PB (2nd V60)
Jason Remington 22:40
Debbie Reed 25:10 (2nd VW50)
Mary Barnes 26:13
Dayle Bryant 27:41
Laura Grove 28:44 (Pacing Becky)
Becky Pettitt 28:45
Emma Hyland 28:46 (Pacing Becky)
Tanya Edmondson 29:12 (2nd VW65)
Milly Edmondson 29:18
Sonia Edmondson 29:18
Michael Hill 30:04
Jan Groom 30:38 (6 secs off PB) (3rd VW65)
Christine Tait 30:51
Holly Zorn 31:22 (aged 8)
Anna Zorn 31:22 (running with holly)
Phoebe Kedwards 31:33 (aged 9)
Evin Fordham 31:34 (aged 9)
Samantha Kedwards 31:36 (running with Phoebe)
Peter Wilkes 31:44 (running with Erin)
Charlotte Munro 31:48
Holly Hardstone 33:39 (aged 9)
Michelle Hardstone 33:41 (running with Holly)
Lauren Scordilis 33:50 (34min pacer)
Amelia Hardstone 35:45 (aged under 10)
Nicholas Hadstone 35:45
Rebecca Holden 36:40
Sarah Cooper 36:58
Kathy Gore 37:47
Tess Kedwards 42:29 (aged 6)
Simon Kedwards 42:30 (running with Tess)
Lorraine West 48:19
Lynda Brazier 54:28 (Sam Kedwards mum)
Sara Patience 54:29 (walking with Lynda)

Marathon
Stuart Mills 3hr 46:55
David Crowhurst 4hr 11:53
Christopher Ruane 4hr 31:39
Graham West 4hr 38:12
Catherine Harker 5hr 22:09
Daniel Sims (pacing) 6hr 19:52
Meredith Wickham 6hr 19:54
Samantha Kedwards 6hr 19:58
Jacky Patching 6hr 19:58
Donna Scott 6hr 19:58
Christopher Lugg 6hr 19:59
Laura Grove (Pacing) 6hr 55:23
Becky Pettitt 6hr 55:23

10k
Linda Partrick 1hr 16:57


 


Lilliane Michael 1hr 50:20
Ummara Wright 1hr 56:27
Dayle Bryant 1hr 56:27
Charlotte Munro 1hr 59:27
Jan Groom 1hr 59:27

Jamie Keddie 36:06
Graham West 43:37
Lee Adams 44:04
Richard Coates 44:17
Jason Carsberg 44:34
Stewart Gasson 44:37
Steve Barnes 46:00
Jason Remington 48:09
James Castell 50:42
Jacky Patching 52:09
Debbie Reed 52:10
Christopher Lugg 52:34
Samantha Kedwards 52:48
Mary Barnes 55:52
Lauren Sordilis 65:46 (PB)
Sara Patience 66:35

Daniel Sims 1hr 04:30
Chris Ruane 1hr 10:34
David Pettitt 1hr 18:33
Jacky Patching 1hr 27:04
Joanne Thornton 1hr 27:28
Becky Pettit 1hr 34:59
Donna Scott 1hr 35:00
Meredith Wickham 1hr 35:00
Michael Hill 1hr 38:00 (PB)

Fay Jones 28:46 (2nd VW60)
Holly Zorn 34:38 (JW10) (running with Holly)
Anna Zorn 34:38
Holly Hardstone 35:24 (JW10) (running with Holly)
Michelle Hardstone 35:28
Lorraine West 49:06
Graham West 49:07 (Pacing Lorraine)

David Pettitt 24:53
Nigel Grove 24:53
Becky Pettitt 32:10
Laura Grove 32:14

Jason Dilworth 1hr 44:23

Jamie Keddie 31:54 (6th)
Daniel Sims 35:32
Badrinath Mohandas 38:07
Graham West 39:33
Andrew Stolton 43:01
Jason Remington 43:06
Stephen Barnes 43:08
Tara Johnson 47:44
Richard Page 49:04
Christopher Lugg 49:13
Donna Scott 51:02
Lauren Scordilas 59:12

The joint Heathfield Uckfield team finished 7th out of 14 teams.  We had a runners in all the required catagories. 

David Pettitt 22:25
Nigel Grove 25:17
Laura Grove 31:49